Výchovné 500 korun na dítě přestanou úřady přiznávat k nově schváleným důchodům od ledna 2027. To ale pouze penzistům s jedním nebo dvěma vychovanými dětmi. Rodičům s třemi a více dětmi dávka zůstane.
Změnu ve výplatě výchovného přináší novela zákona o důchodovém pojištění, kterou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] představil minulý týden. Nyní se novela připomínkuje v meziresortním řízení. Vláda ji projedná na přelomu roku a do Parlamentu ČR se dostane příští rok.
Navrhované změny v důchodech zasahují i do rodinné politiky, to především nově zaváděným institutem „rodinný vyměřovací základ“. Ten mimo jiné od ledna 2027 nahradí výchovné pro nově přiznané penze rodičům, kteří vychovali jedno nebo dvě děti. Důchodci se třemi a více dětmi budou dostávat 500 korun za každé dítě i po lednu 2027.
Obě skupiny penzistů, tedy bez ohledu na počet vychovaných dětí, pak využijí při výpočtu důchodů takzvaný rodinný vyměřovací základ. Jde o to, že do období, kdy daný rodič pečoval o dítě na rodičovské dovolené, se mu při výpočtu penze zahrne průměrná hrubá mzda v daném roce.
Výchovné jen pro rodiče 3 a více dětí
Jurečka zároveň upozornil, že všem, kterým úřady do té doby [31. 12. 2026] přiznají dávku výchovného, tak jim i zůstane do konce života. Bez ohledu na to, jestli vychovali jedno nebo tři a více dětí.
Změny, respektive zrušení výchovného od ledna 2027 vysvětluje Jurečka tím, že jde o dávku, která řeší pouze důsledky systémové nerovnosti. K jejímu odstranění podle něj dojde až se zavedením rodinného vyměřovacího základu do praxe.
Pokud bude rodič v době rodičovské dovolené pracovat, pak se i jeho výdělek za tuto dobu připočítá k rodinnému vyměřovacímu základu. Čímž se zvýší jeho přiznaná penze. Nyní se pro výpočet důchodu za dobu, kdy byl rodič na rodičovské dovolené, používá průměrný výdělek za odpracovanou dobu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] ve své tiskové zprávě upozorňuje, že rodiče si i po nabytí platnosti této části novely mohou při výpočtu penze vybrat, kterou z variant uplatní. Současný model výpočtu, kdy se průměruje dosažený výdělek nikoli průměrná penze v době péče o dítě, je totiž výhodnější pro rodiče s vyššími příjmy. Navázání doby strávené na rodičovské dovolené na průměrnou hrubou mzdu v daném období je výhodnější pro rodiče s nižšími příjmy.
Rodinný vyměřovací základ se vztáhne i na pečující
Rodinný vyměřovací základ, který při výpočtu důchodu zohledňuje průměrnou výši hrubé mzdy, se vztáhne rovněž na takzvané pečující o osoby závislé. Nebude se tak u nich vycházet z vyloučené doby pojištění, jako je tomu nyní.
Novela zasahuje i do výplaty vdovských a vdoveckých důchodů. S účinností od ledna 2025 MPSV navrhuje prodloužit dobu, kdy je možné obnovit výplatu tohoto pozůstalostního důchodu. To ze současných dvou nově na pět let. Nyní se vdovský důchod vyplácí jen za splnění podmínek. Jako je dosažení důchodového věku nebo při péči o dítě. V opačném případě nárok na dávku po roce zaniká. Pokud se tyto podmínky nároku na něj obnoví do dvou let od skončení nároku na dávku, pak ho začnou úřady opět vyplácet. A tato doba opětovného nároku se má od roku 2025 nově prodloužit na pět let.